مادرانی هستند که شیر ندارند – هفته جهانی شیر مادر

مادر

شیر، خوراکی است که نوزاد قبل از آن که بتواند هر چیزی را هضم کند شیر را می‌تواند هضم کند.

ولی چه شیری؟

شیر مادر و شیر خشک برای کودکان نوزاد قابل هضم هستند.

این شیر در اثر خوردن مواد غدایی غنی تولید میشود. و شیر خشک در کارخانه ها تولید میشود . بعضی از مادران سرزمین ما توان مالی ندارند و نمی‌توانند مواد خواکی خوبی استفاده کنند، و این موجب نداشتن شیر میشود. و بعضی ها در اثر یکی سری اتفاقاتی شیر ندارند و توان مالی خرید شیر خشک را هم ندارند. چه خوب است همچین روزی هست که ما یاد مادرای سرزمینمان بیوفتیم.

چرا شیر مادر؟

شیر مادر علاوه بر این که تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز کودک را در شش ماه اول زندگی تأمین می‌کند، سرشار از موادی است که برای مبارزه با بیماری‌ها از کودک محافظت می‌کند. کارشناسان توصیه می‌کنند تغذیۀ نوزاد به خصوص در شش ماه اول  فقط با شیر مادر انجام شود، زیرا هیچ چیزی جایگزین شیر مادر در طول این شش ماه نیست.
پيامبر خدا فرمود:
براي كودك، شيري بهتر از شير مادرش نيست.

علت نیامدن شیر مادر

زایمان سخت، زایمان طولانی به همراه استرس، جراحی، زایمان زودرس، ناتوانی نوزاد در مکیدن، چاقی، باقی ماندن جفت در رحم، خشک شدن شیر مادر
یک سری از علل های بالا طبیعی و غیر قابل کنترول هستند پس باید به مادرانی که توانایی خرید شیر خشک را ندارند کمک کرد ولی یک سری قابل کنترول هستند مثل:

خشک شدن شیر مادر

نیاز مادر شیرده حدود ۵۰۰ کیلوکالری بیش از دوران قبل از بارداری افزایش پیدا می ‌کند و این یعنی باید از موادی با ارزش غذایی بالا باید استفاده بشود. مصرف مواد غذایی مقوی شامل انواع چربی‌ ها و پروتئین در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد.
ولی یک سری از مادر های سرزمینم غذای روز مره خودشان را نمیتوانند تامین کنند این ما هستیم که باید دست به دست هم بدهیم و باعث بشیم که یک نوزاد کامل و بدون هیچ اتفاقی بزرگ بشود. در بعضی از موقع شیر مادر تا 21 ماهی که باید به بچه شیر بدهد بخاطر مسائل مالی و خوراکی کم تر می شود که از این سو امام صادق (ع) فرمود: شيردهي، 21 ماه است و آنچه از آن كاسته شود، ستمي بر كودك است.

چرا شیر مادر و چرا باید کمک کرد؟

همانطور که بالا خواندیم هیچ چیزی جای شیر مادر را نمی‌گیرد پس مهم است که مادران تغذیه مناسبی داشته باشند. کمک به تقذیه مناسب مادران شیرده خیلی مهم است. امامان و پیامبران ما بر کمک خیلی تاکید داشته اند و چه کمکی بالا تر از کمک به زنان حامله و شیر ده.

 

بیایید دست به دست هم بدیم و به مادرانی که توان مالی ندارند کمک کنیم.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید