توصیه هایی در مورد عقیقه

فرزندان و عقیقه کردن

عقیقه چیست و چه زمانی باید انجام شود

عقیقه به حیوانی گفته می‌شود که در روز هفتم پس از تولد نوزاد قربانی می شود و چون این روز موی سر بچه نیز اصلاح می شود قربانی این روز را عقیقه می‌گویند.

ائمه اطهار علیهم السلام  به انجام عقیقه بسیار توصیه کردند ، به طوری که شیخ کافی در کتاب خود تقریباً ۵۰ روایت را در باب عقیق آورده است؛
عقیقه کردن فرزندان از مستحبات دین مبین اسلام است.
عقیقه یک نوع تشکر از خداوند متعال به واسطه بخشیدن نعمت بزرگی همچون فرزند است و این کار فرزندمان را از بلاها حفظ می کند.

 

مستحبات توصیه شده در مورد عقیقه

مستحب است در روز هفتم پس از تولد این کار صورت بگیرد و اگر توان مالی در این کار را نداشته باشند تا قبل از بلوغ بر پدر است انجام دادن این کار و اما پس از بلوغ این کاربر بر خود فرزند مستحب می شود
مستحب است که عقیقه حتماً چاق باشد استخوان آن شکسته نشود.

به حدی در انجام عقیق توصیه شده است که انجام دادن آن از طرف میت نیز اشکال ندارد.
در انجام عقیقه نمی توان وجه آن را پرداخت کرد و صرفاً باید شتر گاو گوسفند یا بز را قربانی کرد روایتی از حضرت باقر علیه السلام آمده است که شخصی از ایشان پرسید که به خاطر کمبود و گرانی برای عقیقه دچار مشکل شدم آیا میتوانم قیمت آن را صدقه بدهم حضرت در پاسخ جواب دادن حتماً به فکر قربانی باش زیرا که خداوند قربانی و بخشش طعام را بسیار دوست دارد. (کتاب شریف کافی جلد شش صفحه ۲۵)

عقیقه را می توان به صورت خام یا پخته بین تعدادی از مومنین اطعام کنید که از آن بخورند و برای فرزند شما دعا کنند.
هر عقیقه فقط برای یک نفر حساب میشود و مکرو از پدر و مادر و هر کسی که نان خور پدر است از عقیقه بخورند.
و و برای ما مسلمانان واضح و مبرهن است که احکام الهی دارای حساب و کتاب است و مستحب و واجب و مکروه و حرامش مصلحتی دارد و لازم الاجرا است.

و چیزی که برای هر پدر و مادری از آن دوری می جویند ،دیدن رنج و بلای نازل شده بر فرزند است.
و چه خوب است با انجام احکام الهی و انجام استحباب احکام فرزند خود را از بلایای زمینی دور نگه داریم.

آنچه در عقیقه دیده می شود جمع شدن مسائل مفید و خیری است ،که در این عمل نهفته است مثل دعا در حق فرزند از آن چیزی که به فقرا می رسد. اگر از عقیقه برای اطعام مومنین استفاده شود، دعوت مومنین زیارت کردن همدیگر رابطه محبت آمیز و ایجاد مهر و محبت بین افراد خانواده است .آنچه از مسائل اجتماعی به دست می آید این است که همه اطرافیان خانواده طفل عقیقه شده  کنار هم جمع و آرامش و دلگرمی پیدا می‌کنند و مهمترین مسئله که در بالا نیز اشاره شد شکرگزاری از خداوند متعال برای نعمت فرزند نعمتی که در این دنیا با هیچ مال و منال قابل مقایسه نیست.

 

خیریه انصار الرسول واسط بین مردم و نیازمندان در امور عقیقه

خیریه انصار الرسول با انجام تعداد بالغ بر 180 راس گوسفند عقیقه در ماه، ید طولایی در رساندن عقیقه شما مردم فهیم به نیازمندان دارد. از همین رو، هم‌اکنون نیز این خیریه آمادگی کامل جهت همراهی با شما جهت انجام امور عقیقه را داراست و این اطمینان را به شما می‌دهد که عقیقه‌ی شما به بهترین وجه ممکن در مسیر کمک به ایتام و نیازمندان صرف خواهد شد.

 

شماره کارت برای دریافت مبالغ شما برای انجام عقیقه (به نام خیریه انصارالرسول (ص)، نزد بانک تجارت)

5859-8380-0046-7270

 شماره تماس جهت هماهنگی‌های لازم:

۰۳۴-۳۲۵۱۸۱۷۰ – ۰۳۴-۳۲۵۱۹۴۵۱

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید