عدم شناخت استعدادها منحر به سقوط کودکان یتیم می‌شود

یتیم

فردی را در نظر بگیرید که از شخصیت، استعداد و توانایی‌های خود، آگاهی درستی ندارد. چنین فردی اهدافی را انتخاب خواهد کرد که متناسب با او نیست و در رسیدن به آن اهداف، ناکام خواهد ماند. این ناکامی، سطحی از افسردگی، ناامیدی و بی‌انگیزگی را در او بوجود می آورد.

حال اگر این روند با چنین نقصی تکرار شود و فرد صرفا با دیدن استادی موفق یا احساس علاقه‌ای واهی در خویش، انگیزه پیدا کند و هدف نادرست دیگری را پیش روی خود قرار دهد، طولی نمی‌کشد که دوباره طعم تلخ ناکامی و شکست را می‌چشد.

و این همان چرخه باطل ناکامی است

 

این چرخه باطل به قدری ادامه پیدا می‌کند که دیگر انگیزه و توانی برای شروع دوباره وجود ندارد و خُلق فرد به قدری پایین می‌آید که دچار افسردگی می‌شود.

شناخت نادرست از خود برابر است با هدف گزینی غلط شکست و ناکامی  و در نتیجه افسردگی

اما راه برون رفت زودهنگام از این چرخه‌ی باطل، مسیر استعدادسنجی است که فرد با به‌دست آوردن شناختی صحیح از خود و استعدادهایش می‌تواند هدفی مناسب و شایسته‌ی خویش انتخاب کند و با حرکت در این مسیر از سقوط در دره‌های ناامیدی در امان مانده و قله‌های موفقیت و کمال را فتح کند.

 

خیریه انصارالرسول نیز با آگاهی به این مسئله‌ی مهم، سالیان درازی است که در صددِ دادن شناختِ صحیح به کودکان یتیم و خانواده‌های ایشان است. اما تحقیق این مهم نیازمند مدت‌های مدیدی تلاش و کوشش و صبر در مسیر بارورسازی توانمندی‌های ایتام و قبول استعدادهای خودشان است.

اگرچه خیریه انصارالرسول تاکنون قدم‌های بسیار موثری را برای تعداد بسیار زیادی از ایتام در این مسیر برداشته؛ اما بی شک همراهی و همکاری شما خیرین عزیز (چه در چارچوب مادی و چه معنوی)، می‌تواند این خیریه را در تحقیق بیش از پیش کمکی فراوان کند.

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید