امور تحصیلی دانش آموزان مددجو بیش از پیش تسهیل می شود

خیریه و آموزش ایتام
خیریه انصارالرسول / اگرچه در سال های اخیر کمک‌های مطلوبی برای بهبود وضعیت آموزشی دانش آموزان مددجود صورت گرفته است، اما پیگیری های خادمین در خیریه انصارالرسول به همراه دغدغه‌مندی مسئولین و دست‌اندرکاران آموزش و پرورش استان سبب شد تا این کمک‌ها قوایی دوچندان گرفته و روندی بسیار آسان‌تر را برای مددجویان فراهم کند.

به گزارش خبرنگار موسسه خیریه انصارالرسول (ص) کرمان؛ طی دعوتی که از مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان توسط واحد فرهنگی خیریه انجام گرفته بود؛ عصر امروز مورخ 5 خرداد 1401 نشست هم‌اندیشی برخی از مسئولین آموزش و پرورش استان و اعضای فعال خیریه انصارالرسول در محل خیریه صورت گرفت.

در این نشست که با حضور آقای دکتر رضایی مدیرکل آموزش و پرورش، مدیر نیروی انسانی و تشکیلات اداره کل، برخی از مسئولین انجمن اولیای و مربیان نواحی یک و دوی آموزش و پرورش (آقای فردوسی از ناحیه دو و سرکار خانم سعید از ناحیه یک)، اعضای هیئت مدیره‌ی خیریه (آقایان مستقیمی، برخوری، برومند، معینی، حسنی و سرکار خانم محمدزاده)، اعضای واحد فرهنگی خیریه (آقایان رحمتیان، عسکری و اکبری) تشکیل شد به بررسی مشکلات تحصیلی مددجویان پرداخت شده و جهت رفع این مشکلات چاره اندیشی شد.

خیریه انصارالرسول، صدای دانش آموزان نیازمند

پس از شروع این جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید؛ و عرض خیر مقدم و بیان تاریخچه‌ای از خیریه انصارالرسول توسط آقای مستقیمی، وی به برخی از موانع تحصیلی دانش‌آموزان نیازمند اشاره کرد، و به عنوان صدای این قشر حساس جامعه افزود: درخواست به همکاری اداره کل آموزش و پرورش در جهت ثبت نام رایگان این دانش آموزان، کمک به استفاده‌ی راحت‌تر ایشان از فضاهای آموزشی، استفاده از تخفیفات برای استفاده آنها از کانون‌ها و اردوگاه‌ها و امثال آن، و همچنین کمک مضاعف به مددجویان در امور فنی و حرفه‌ای و اشتغال؛ از جمله مواردی هستند که خادمین این خیریه از مدیرکل آموزش و پرورش و سایر مسئولین تقاضا دارند.

مستقیمی با بیان ضرورت شناسایی و تمایز هر چه بهتر دانش‌آموزان نیازمند در چارچوب آموزش و پرورش ادامه داد: انتصاب افرادی از سوی آموزش و پرورش استان به عنوان نماینده خیریه، می‌تواند ما را در معرفی و شناساندن دانش‌آموزانِ یتیم و نیازمند به آموزش و پرورش بسیار یاری کند؛ که در این بین، حتی الامکان بهتر است مدیر نیروی انسانی اداره کل (آقای روحی) و مسئولین انجمن‌های شهرستان‌ها نیز به عنوان نماینده خیریه انتخاب گردند.

نشست خیریه انصارالرسول و اداره کل آموزش و پرورش
نشست خیریه انصارالرسول و اداره کل آموزش و پرورش

دانش‌آموزان یتیم، نیازمند کمک‌های همه جانبه در آموزش و پرورش

در ادامه این جلسه جواد اکبری – به عنوان دومین خطیب – بعد از عرض خیر مقدم به مدعوین جلسه و سایر حضار و ارائه گزیده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی خیریه در دو دهه گذشته (از جمله امور مشاوره، برگزاری کلاس‌های آموزشی خانواده در سطح گسترده، برپایی کمیته‌هایی که در زمینه ورزش و قرآن و اردو و مناسبت‌ها انجام گرفته)، به ضرورت کمک همه جانبه به دانش‌آموزان یتیم پرداخت و دریافت پاسخ مثبت برای درخواست‌های مساعدت خیریه را راهکاری مناسب برای تسریع در این کمک‌رسانی دانست.

مسئول پیگیری امور فرهنگی خیریه در استان به برشمردن برخی از درخواست‌ها پرداخت و ادامه داد: اگرچه پیش از این نیز اداره‌کل آموزش و پرورش مساعدت‌های قابل توجهی را برای پیشبرد بهتر امور آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان مددجو داشته‌ است، که حتی شامل برخی از مواردی که در ادامه فهرست می‌کنم نیز می‌شد. اما بهره‌گیری از توان حداکثری آموزش و پرورش برای آنها، هم ضرورتی است که به منظور دفع آفات احتمالی بعدی باید صورت پذیرد و هم به تقویت سرمایه‌گذاری بر روی نیروی انسانی و فرهنگ‌مان کمک شایانی می‌کند.

عضو واحد فرهنگی خیریه ضمن فهرست کردن نیازهای مددجویان، ابراز داشت: ما امیدواریم آموزش و پرورش استان بتواند در این موارد، کمک‌کار و همراه این خیریه باشد:

 • ثبت نام رایگان در سطح استان برای کلیه دانش‌آموزانِ مددجوی مشغول به تحصیل
 • حمایت از دانش آموزان ضعیف‌تر و برپایی کلاس‌های تقویتی و فوق برنامه در مدارسِ سطح استان برای ایشان
 • بهره‌مندی این گروه از دانش‌آموزان از تخفیف حداکثری در مدارس غیرانتفاعی، هیئت امنا، تیزهوشان و غیره
 • کمک به تسهیل در ثبت نام گروهی از دانش‌آموزان نیازمند تحت پوشش خیریه در مدارس شبانه‌روزی
 • عدم دریافت هزینه از خردسالان مددجو در مدارس پیش دبستانی
 • عدم دریافت وجه برای استفاده مددجویان از فضاهای کانون‌های آموزش و پرورش، کلاس‌هایی که برگزار می‌گردد و همچنین اردوگاه ها و غیره
 • تخفیف در استفاده از مراکز مشاوره‌ای آموزش و پرورش
 • رفع مشکل و محدودیتی که دانش‌آموزان در شهرستان‌ها برای دریافت کارنامه و یا گواهی اشتغال به تحصیل داشتند و کمک به تسهیل این موضوع توسط واحد امتحانات هر شهرستان (که حتی‌المقدور به صورت جمعی این کارنامه‌ها و نامه‌های اشتغال به تحصیل‌ را در اختیار قرار بدهد)

اکبری در خاتمه صحبت خود، با اشاره به طرحی با نام پشتیبان، تصریح کرد: ما در خیریه انصارالرسول حدود 5.000 دانش آموز و دانشجوی تحت پوشش را در سطح استان داریم، و از همین رو در مدارس زیادی از یک تا چند نفر از این دانش‌آموزان حضور دارند. پس تقاضامندیم حتی‌الامکان مدیر یا مسئول پرورشی مدرسه قیومیت آنها را برعهده بگیرید، به نحوی که به صورت مستمر درخصوص وضعیت تحصیلی، عملکردی و سایر مسائل این دانش آموزان، دقت نظرِ ویژه و استعلام داشته باشد و موارد را به صورت مداوم در اختیار خیریه بگذارد.

خیریه و اداره کل آموزش و پرورش
خیریه و اداره کل آموزش و پرورش

آموزش و پرورش استان، همراه و کمک‌رسان دانش‌آموزان نیازمند

پس از ایراد صحبت‌های جواد اکبری, و بیان نکاتی از سوی برخی دیگر از حاضرین، مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان به اظهار مطالبی پرداخت و شروع از بحث کرامت دانش‌آموزانِ مددجو کرد و گفت: این کودکان نباید به هیچ وجه جدای از سایر دانش‌آموزان باشند و یا لقب یتیم را بر روی آنها گذاشت.

سپس دکتر رضا رضایی با بیان قولِ خدمت‌رسانی حداکثری به دانش‌آموزان نیازمند و به کار بستن نهایت توان آموزش و پرورش استان، تحکیم ارتباط آموزش و پرورش و خیریه را در دستورات کار اداره‌کل استان دانست و خاطرنشان کرد: انتصاب آقای روحی (در اداره کل)، سرکار خانم زارع کارشناس انجمن اولیا و مربیان و همچنین فردی که به زودی به عنوان مدیر جدید انجمن اولیا و مربیان اداره کل انتخاب خواهد شد به عنوان نماینده خیریه انصارالرسول در آموزش و پرورش استان مورد تایید است.

در ادامه رضایی در جهت ثبت نام رایگان مددجویان در مدارس دولتی قول قطعی داد. و طبق بیان و دستور وی مقرر شد بخشنامه‌ای تنظیم و به کلیه شهرستان‌های استان ارسال گردد تا بواسطه آن نهایت همکاری در همه زمینه‌ها با کودکان مددجو صورت پذیرد و در مواردی که دریافت هزینه از دانش‌آموزان به مدارس و سایر مراکز تحت نظر آموزش و پرورش ابلاغ شده است، این گروه از دانش‌آموزان از پرداخت هزینه مستثنی شوند.

همچنین مدیرکل آموزش و پرورش علاوه بر پیشنهاد سنجش رایگان این دسته از دانش‌آموزان در شرف ورود به دبستان – که هم اکنون در دست اقدام است -، از سایر هزینه‌هایی که اداره کل آموزش و پرورش می‌تواند بر آنها اثر بگذارد حرف به میان آورد و تاکید کرد: در بحث تقلیل شهریه مدارس خاص نیز، اگرچه توصیه بر این است حتی‌المقدور مددجویان به مدارس دولتی هدایت شوند، با این وجود در مورد این تخفیف‌ها نیز نهایت همکاری را خواهیم داشت. و علاوه بر این آماده‌ایم تا:

 • تحصیل در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان، برای کودکان و نوجوانانِ مددجو رایگان باشد.
 • برای ثبت نام مدارس شبانه‌روزی، همکاری حداکثری صورت پذیرد.
 • برای موضوع کنکور، هم‌اکنون نیز ما کلاس‌هایی در سطح نواحی کرمان و شهرستان‌ها داریم. و این بچه‌ها را به صورت رایگان پذیرا خواهیم بود.

گفتنی است در پایان این جلسه‌ی بسیار موثر، مصوب شد هر چه زودتر بخشنامه‌ای که هماهنگی آن در خاتمه جلسه با کارشناسان اداره کل صورت گرفت، ابلاغ گردد. و با پیگیری نمایندگی‌های خیریه در کلیه شهرستان‌ها، نهایت تلاش جهت حداکثر بهره‌وری از این جلسه صورت پذیرد.

هم اندیشی برای مشکل تحصیل ایتام
هم اندیشی برای مشکل تحصیل ایتام
هم اندیشی خیریه و آموزش و پرورش
هم اندیشی خیریه و آموزش و پرورش

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید