انتخابات چیست؟

انتخابات

این ایام، موضوع انتخابات یکی از داغ‌ترین موضوعاتی است که چه در فضای مجازی و یا هر رسانه‌ی دیگر و چه به صورت فیزیکی و در فضای اجتماعی جامعه، به صورت مستمر از آن بحث به میان می‌آید. اما:

 

انتخابات چیست ؟

در پاسخ به سوال فوق می‌توان گفت: انتخابات یکی از مهم‌ترین موارد و عناصر ادبیات و مباحث مردم سالاری است. اما مفهوم انتخابات تنها مختص به مردم‌سالاری نیست و در حکومت‌های مستبد و پادشاهی نیز انتخابات در سطوح بالای کشوری مسیر سیاسی کشور را مشخص می‌کند.

مردم با انتخاب خود مسوولیت تصمیم سیاسی‌شان را برعهده گرفته و معنای مشارکت سیاسی را با مشروعیت حکمرانانشان رقم می زنند. و از همین رو است که میزان مشارکت پشتوانه مشروعیت حداکثری است، که می‌تواند معیاری دقیق تر را برای نمایش خواست و مطالبه واقعی مردم پیش چشم همگان آشکار سازد.

 

انتخابات ابزار شکل‌گیری نهادهای سیاسی

انتخابات ابزاری است که اراده مردم را در شکل‌گیری طبیعت نهادهای سیاسی و تعیین مسئولان‌آینده محقق می‌شود.

در واقع برپایی‌ انتخابات از ستون‌های دموکراسی به شمار می‌رود و در عمده کشورهای جهان نیز از این قائده پیروی می کنند به طور کلی در جامعه سیاسی دارای دموکراسی وجود انتخابات و بحث در مورد آن بسیار مبتلا به است.
انتخابات، یک‌سری بایدها و نبایدها دارد که باید به صورت جدی رصد شود.

و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند رقابت سالم باید در چهارچوب نظام باشد، نباید از خط امام (ره) خارج شویم، نباید مرزها با دشمن کمرنگ شود و در میدان صادقانه عمل کنیم؛ کسی حق ندارد وجهه کشور و ذهنیت مردم را تخریب کند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید