کمک به رفع نیازهای ایتام، کمک به ایجاد تعادل در زندگی آنهاست

زندگی ایتام

همه‌ی انسان‌ها همیشه به دنبال رسیدن به یک زندگی ایدال و قابل قبول هستند؛ ولی علیرغم تلاش‌های بسیار زیادی که عمده‌ی آنها به کار می‌بندند، بسیار از این تلاش‌ها نافرجام بوده و نتایج چندان رضایت‌بخشی را در بر ندارد.

اگر به بررسی حقیقت داشتنِ موضوع فوق بگردیم و علت رخ دادن آن را نیز جویا شویم، خواهیم دید که در واقع، اکثر کسانی که در حوزه‌ای از زندگی خود (مثل کسب ثروت، رسیدن به عشقشان، دست‌یابی مدارجی بهتر از علم و دانش، ارتباط با خدای خود و …) تلاش و کوشش می‌کنند، به احتمال بسیار زیاد در آن حوزه موفقیت‌های قابل قبولی را به دست آورده و احتمالا خواسته‌شان برآورده می‌شود، اما با این حال، این حصولِ خواسته و موفقیتِ نسبی عموما نمی‌تواند حس خوب و رضایت را برای ایشان به همراه داشته باشد.

 

چرخ زندگی و داشتن یک زندگی ایده‌ال

در حل مسئله فوق، تحقیقات و بررسی‌های زیادی صورت گرفته که نتیجتا با موضوعی به نام “چرخ زندگی” که عموما با بیانات پل جی مایر (Paul J. Meyer – پیشگام صنعت خودسازی) آن را می‌شناسند، علت بروز این موضوع به خوبی مشخص شده است.

در واقع ما در روند زندگی‌ روزمره‌مان چرخی داریم به نام چرخ زندگی؛ و زمانی در زندگی حالمان خوب است که این چرخ درست بچرخد.

به بیانی دیگر، همچون یک خودرو، یا یک کالسکه که فقط در زمان متعادل بودن و روبراه بودن چرخ‌هایش، می‌تواند به خوبی حرکت کند، زندگی ما نیز زمانی به خوبی رو به رشد، شکوفایی و جذب حس و حال خوب حرکت می‌کند که چرخش دارای شرایطی نرمال بوده و به خوبی بچرخد.

 

تعادل چرخ زندگی، زندگی خوب را رقم می‌زند

در حقیقت چرخ زندگی هر کس از تعدادی ستون تشکیل شده که بزرگی و کوچکی این ستون‌ها شاکله‌ی چرخ را تشکیل می‌دهند؛ و اگرچه که کوچک بودن ستون‌های چرخ موجب کوچک شدن اندازه‌ی چرخ و درنتیجه کاهش سرعت حرکت رو به جلوی زندگی می‌شود (آنهم با وجود چرخش مداوم چرخ‌ها)؛

اما آنچه که می‌تواند مانعی برای این حرکت (خواه تند و خواه کند) شود، نامتعادل بودن اندازه‌های این ستون‌هاست که سبب نامتوازن شدن چرخ و خروجِ شاکله‌ی چرخ از یک دایره می‌شود؛ و ناگفته مشخص است، زمانی که ما به جای یک دایره، از یک چند ضلعی برای حرکت هر چیز استفاده کنیم، حرکت دادن آن چیز بسیار سخت خواهد شد.

 

چرخ زندگی 10 ستون دارد

با نظر به آنچه که در بالا گفته شد، اگر بخواهیم وضعیت حرکت رو به جلوی خود را در زندگی مورد ارزیابی قرار دهیم، ابتدا باید ستون‌های چرخ زندگی خود را شناخته و آنها را از نظر اندازه و بزرگی با هم مقایسه کنیم؛

همان‌طور که گفته شد، اگه اندازه و بزرگی این ستون‌ها با هم یکی باشد، چرخ ما کاملا گرد بوده و خیلی بهتر می‌چرخد، اما اگر ستون‌ها دارای اندازه‌های متفاوتی باشند، چرخ ما از تقارن و گردی خارج خواهد شد و این سبب عدم حرکت آن و دوری زندگی ما از حالت ایده‌ال و مطلوب خود خواهد شد.

پس در ابتدا بدانید که چرخ زندگی هر کس دارای 10 ستون است

  • خانواده
  • روابط
  • سلامتی
  • تفریح
  • شرایط مالی
  • رشد شخصی
  • سبک زندگی
  • شغل
  • منش
  • معنویت

و پس از آن باید بدانیم که برای ایجاد یک زندگی موفق و رو به رشد و داشتن بیشترین حس و حال خوب در زندگی، لازم است که با برنامه‌ریزی صحیح و عملکردی حساب‌شده، بین ستون‌های چرخ زندگی خود بیشتر تعادل را برقرار کنیم؛

البته اگرچه اندک نگاهی به هر کدام از این ستون‌ها موضوع را روشن می‌کند، اما در ادامه به صورت مختصر درخصوص هر کدام از این ستون‌ها نیز صحبت خواهد شد.

 

ایتام و عدم تعادل چرخ زندگی ایشان

اگرچه هر کس می‌تواند با اندکی تامل در شرایط زندگی خود و ستون‌های چرخ زندگی‌اش، روندی را در پیش گیرد که تعادل و توازن در چرخ زندگی‌اش هر روز بیشتر و بیشتر شود؛ اما این موضوع برای برخی از اقشار جامعه که به صورت معمول یک یا چند مورد از ستون‌های این چرخ از زندگی‌شان حذف شده و وجود ندارد، کار بسیار سخت‌تر می‌شود.

در این میان، می‌توان ایتام را یکی از بارزترین اقشاری دانست که در چنین شرایطی قرار دارند، چراکه در حالت عادی، آنها از نعمت خانواده‌ای کامل، روابطی مناسب و احتمالا شرایط مالی قابل قبول و … بی بهره‌اند و از همین رو، کاملا واضح است که چرخ زندگی آنها بسیار نامتوازن می‌باشد.

 

کمک به ایجاد تعادل در چرخ زندگی ایتام

با آنچه که در بالا اشاره شد، مشخص است که برای ساخت چرخی متعادل برای زندگی ایتام، لازم است در وهله‌ی اول، نواقص زندگی آنها بررسی شده و معین گردد، و در مرحله‌ی بعد تلاش شود تا با شیوه‌های مختلف این نواقص رفع گردیده و به نوعی جایگزینی برای آنها فراهم گردد.

از همین رو، اگرچه کمکِ مالی به ایتام می‌تواند بخشی از خلل‌های موجود در زندگی آنها را کم کند و حتی ضروری است که در این راستا به آنها کمک شود؛ اما لازم است که در کنار این نوع کمک، کمک‌های عاطفی، آموزشی، تحصیلی و … نیز مدنظر قرار گرفته و از وجود این کمک‌ها نیز غافل نشویم.

خیریه انصارالرسول از دیرباز با درنظر گرفتن تمامی ابعاد زندگی‌ ایتام و خانواده‌های ایشان، همیشه درصددِ رفع همه جانبه‌ی مشکلاتِ زندگی آنها بوده است؛ و همیشه کمک‌ها و همراهی‌های خیرخواهانه‌ی شما مردم فهیم و دلسوز، در این راستا توانی دو چندان به این خیریه داده است.
از همین رو، ضمن قدردانی از شما بزرگواران، خواهشمندیم کماکان حمایت مادی و معنوی خود را نسبت به این خیریه داشته و از بذل کمک‌های بشردوستانه‌ی خود دیغ نفرمایید.

بخوانید: +۱۰۰ راه ساده اما فوق العاده جهت کمک به نیازمندان (و معرفی برترین مکان های کمک)

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید