نگاه ویژه سردار قاسم سلیمانی برای کمک رسانی به نیازمندان

قاسم سلیمانی

امروز کمتر کسی است که در جای جای این کره‎ی خاکی نام و آوازه‌‎ی شهید سردار سلیمانی را نشنیده باشد و از دلاوری‎‌ها و رشادت‌‎های این مرد میدان‎‌های جنگ حق علیه باطل مطلع نباشد.

اگرچه آحاد مردم، این شهید را با مبارزات و تلاش‎‌های بی‎شائبه‌‎اش در میدان‎‌های نبرد و جبهه‌‎ها می‎‌شناسند؛ اما بُعد دیگری از سردار که امروزه مغفول واقع شده است و کمتر کسی بدان اشاره می‌‎کند، مسئله‌‎ی اهتمام ویژه ی وی به موضوعِ کمک به همنوعان بویژه نیازمندان می‌‎باشد.

مطالعه‎‌ی دقیق‌‎ترِ تاریخ زندگی این مرد بزرگ، تاییدی بر این ادعا است که سردارِ شهید از همان دوران نوجوانی خود تا زمان شهادتش توجه ویژه‌‎ای به مسئله‌ی خدمت‎‌رسانی به مردم دنیا داشته که این توجه هم در قالب امور سازندگی و آبادانی نمود و بروز می‎‌کرد و هم در توجه ویژه‎‌ی او به یاری‎رسانی به نیازمندان.

 

اگرچه نمایشِ دقت و حساسیت ویژه‎ی سردار در موضوعات یاد شده، مستلزم تحقیقات میدانی و وسیعی است تا بتوان بخشی از این دقت و حساسیت را در نقاط مختلف ایران، خاورمیانه و حتی جهان را به تصویر بکشد، اما، کوچک نگاهی نیز می‎‌تواند موارد زیادی از این اهتمام سردار را به نمایش کشد. در زیر به تعدادی از نمونه‌‎های حرکت‎‌های خیرخواهانه و خداپسندانه‎‌ی سردار اشاره شده است.

 

کمک به خسارت دیدگان در حوادث طبیعی

در فروردین 98 که تعدادی از شهرهای کشور عزیزمان درگیر حادثه‎ی سیل شد و زندگی هموطنان‎مان را تحت‎الشعاع قرار داد؛ سردار سلیمانی با تاکید ویژه به اهمیت یاری‎رسانی به سیل‌‎زدگان و کمک به رفع مشکلاتشان، این عمل را امری بسیار ضروری برای عموم مردم قلمداد کرد و «یاری رسانی به سیل زدگان (بویژه سیل زدگان خوزستانی) را همچون دفاع از حرم دانست.»

شاید این یکی از آخرین موارد یاری‎رسانی سردار به حادثه‎‌دیدگان باشد اما به هیچ وجه تنها موردی نیست که توصیه‎ها، و حضور مستقیم سردار را برای امدادرسانی به حادثه‎دیدگان به شمار آورد.

حضور مستمر سردار در عملیات امدادرسانی به مردم زلزله‌زده‎‌ی بم در سال 82؛ حضور یک ماهه‎‌ی سردار در مناطق سیل‌زده در سال 98؛ و … نیز از جمله تلاش‎‌های مستقیمی و بدون واسطه‎‌ای بوده است که ایشان با وجود دغدغه و درگیری بسیار زیادی که کمتر کسی از آن بی‎خبر است، در جهت حل مشکلات نیازمندان و آسیب‌‎دیدگان حواث طبیعی از خود بروز می‎‌داد.

 

توصیه مداوم به کمک به ایتام و خانواده‌‎های شهیدان و مدافعان ایران اسلامی

علاقه‎‌ی فراوان سردار سلیمانی به خانواده و فرزندان شهدا و حساسیت ویژه و همیشگی او در خدمت‎‌رسانی به ایشان به گونه‎‌ای بود که امروز خانواده‌‎های زیادی از شهدا و ایثارگران از الطاف زیاد سردار به نیکی یاد می‎‌کنند و افراد زیادی از خدمت‎گذارانِ واقعی این مرز و بوم، توصیه‎‌های اکید و مصرانه‎‌ی سردار در جهت کمک به ایتام و خانواده‎‌های شهیدان را بر زبان خود جاری کرده و بر آن تاکید می‎‌کنند.

این توجه ویژه‎‌ی شهید سلیمانی در حدی بود که امروز خیل کثیری از فرزندان و بازماندگانِ شهدا، از او به عنوان پدری مهربان یاد می‎‌کنند که در نبود پدر، حاج قاسم نیاز به مهر و محبت پدری و نوازش‌‎های پدرانه را در حق فرزندان شهدا (بویژه شهدای مدافع حرم) به بهترین وجه ممکن ادا می‎‌کرد.

 

استقبال از خدمت‌‎گذاری در آستان مقدسِ حرم حضرت رضا علیه‌السلام

با وجود جهانی بودن نام این سردار بی ادعا، وی در نهایت تواضع و فروتنی و با کمال میل و افتخار، خادم آستان مقدس رضوی بود و خود را در میان خادمین حضرت علی ابن موسی‎‌الرضا نه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، بلکه چیزی جز یک خادمِ کوچک بیش قلمداد نمی‌‎کرد و به این امر نیز افتخار و مباهات می‎‌کرد.

 

تلاش زیاد در جهت ریشه کنی محرومیت از همه جا

همچنین حاج قاسم، نه تنها در جهت ریشه‌‎کنی فقر و محرومیت در ایران (بویژه در مناطق محروم جنوب و جنوب شرق همچون جنوب استان کرمان، استان سیستان و بلوچستان و …) تلاشی بسیار زیاد داشت بلکه این تلاش او در سایر کشورها نیز نمود و بروز داشت.

به عنوان نمونه، خیریه حضرت رقیه (س) در سال جاری شعب‌ه‎ای در سوریه افتتاح کرد که این مهم به توصیه‎‌ی شهید سلیمانی صورت گرفت.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید