دلایل ازدواج | اهميت ازدواج | کمک به ازدواج

ازدواج

يكى از نيازهاى طبيعى انسان ها ازدواج و کامل شدن در زندگی است . كه در بسياري از آيات و احاديث به آن توجه شده است. “و باز يكي از نشانه هاي لطف الهي آن است كه براي شما از جنس خودتان همسري بيافريد كه در كنار او آرامش يافته و بـا هـم انـس گيريد و ميان شما رافت و مهرباني برقرار فرمود در ايـن امـر بـراي مردم با فكرت،ادله و حكمت حق آشكار است.” سوره روم آيه 2

و پيامبر بزرگ اسلام (ص) در اين زمينه فرموده اند: “بـا هـم ازدواج كنيد و توالد و تناسل داشته باشيد تا زيـاد شـويد،زيرا مـن در روز قيامت به افزوني شما افتخار مي كنم باشند”  (بحارالانوار، ج 17 ،ص 259)

دلایل ازدواج

ازدواج برای رسیدن به محبت

خانواده خوب خانواده ای است که زن و شوهر باهم مهربان ، باوفا و صمیمی باشند و به هم عشق بورزند. عشق و محبت می تواند لازمه یک ازدواج باشد

داشتن یک حامی

برخی از افراد در زندگی به دنبال یک حامی خوب هستند تا بتوانند در کنار او احساس آرامش و امنیت کنند. خانواده یعنی مکانی که در آن آرامش روانی هر دو انسان حفظ شود.

قانون طبیعت

در طبیعت تمام موجودات و جانوران زوج آفریده شده اند و این زوجیت را در مولکول ها و اتم ها نیز می توان دید.

ازدواج برای خوشبختی

افراد متاهل نسبت به افراد مجرد احساس خوشبختی بیشتری می کنند و رضایت بیشتری از زندگی دارند

ازدواج برای کامل شدن

ازدواج برای شناخت خود و ازدواج برای رسیدن به تعالی و رشد هر دو مورد دلایلی مهم برای ازدواج هستند. درازدواج ادم خودش را پیدا میکند مسعولیت پذیر میشوند و در نهایت به رشد و تعالی میرسند ، به عبارتی کامل شده اند .

ازدواج برای فرزند آوری

یکی از قشنگ ترین تجربه های دنیا ، تجربه مادری و پدری است. بله مادر یا پدر شدن لذتی دارد که این لذت را در بهترین غذا ها و تفریحات نمیتوان پیدا کرد .

چرا تعداد ازدواج ها کم شده است

1- نداشتن آموزش صحیح

ما در کشورمان آموزش کاملا صحیح درباره ازدواج نداریم . یک تحقیق نشان داده ادم ها از چیزی که هیچ اطلاعاتی از آن ندارند حراس دارند ، جوان ما وقتی از خوبی های ازدواج چیزی نمیداند، تن به ازدواج نخواهد داد .

  • جوان ما مسعولیت پذیری یاد نگرفته است
  • جوان ما چیزی درباره زندگی زناشویی نمی داند
  • جوان ما ازدواج را دوست ندارد

راه حل

شاید در مدارس این آموزش ها داده نشود ولی شما به عنوان پدر و مادر میتوانید تمام آموزش های لازم را به فرزندان خود بدهید

2- وضیت مالی

امروزه در کشور عزیزمان هزینه های ازدواج به حدی رسیده است که جوانان و خانوادهای آن ها وضعیت مالی برای ازدواج را ندارند.

  • هزینه جهیزیه و گرفتن خانه
  • هزینه مراسم
  • هزینه وسایل مورد نیاز طرفین
  • و ….

راه حل

راه حلی در دست خانواده ها و فرزندانشان نیست ، بلکه در دست شماست ، میتوانید با کمک خیر خواهانه به جوانان برای ازدواج ، کاری کنید که گفته پیامبران ، امامان و رهبر عزیزمان به واقعیت نزدیک شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید