روز جهانی خیریه بر فعالان اجتماعی و مؤسسات مردم‌نهاد مبارک

روز جهانی خیریه

تعیین روزهایی خاص در تقویم جهانی، موضوعی است که پیش از روی کار آمدن سازمان ملل متحد نیز بوده است؛ ولی پس از تاسیس این سازمان، سعی آن هم بر آن شد تا با اعلام جهانی، این روزها را به عنوان ابزاری کارآمد در حوزه‌ی فرهنگی برای طرفداری همه‌ی مردمِ سراسر جهان در هر زمینه‌ای اعلام کند.

 

۵ سپتامبر (مصادف با ۱۴ شهریورماه)، روز جهانی خیریه

هر ساله، هر ماهه و هر روزه مؤسسات و نهادهای خیریه در کل جهان برای دادن امید و کمک به بهبود وضعیت و شرایط زندگی خیل کثیری از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست، نیازمندان، بیماران، پناهندگان و حتی حیوانات در کل دنیا تلاش می‌کنند و به مردم زیادی را نیز در سرتاسر جهان کمک و یاری کرده تا آنها را به زندگی امیدوار نموده و بذر امید را در دل آنها بکارند.

از همین رو است که ۵ سپتامبر را به عنوان روز جهانی خیریه نام‌گذاری نموده‌اند تا بدین واسطه هم نام و یاد این نهاد‌های خیرخواه را در دل‌ها و اذهان محکم‌تر نگاه دارند و هم ترغیبی باشند تا هر روز بیش از پیش بر کمیت و کیفیت این مؤسسات افزوده شود تا به یومن وجود آنها، هر روز بیش از روز گذشته تا حد امکان از میزان مشکلات بشری کاسته شود.

 

خیریه‌ها و فقر زدایی از جوامع بشری

و قطعا آنچه که برای دستیابی به یک توسعه پایدار کاملا الزامی است فقرزدایی از جوامع بشری، آن هم در همه‌ی ابعاد آن (فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، فقر اجتماعی و …) است. و مطمئنا اگر برای مقابله با فقر و عواقب و اثراتِ ناشی از فقر، برنامه و تدابیری مدون در نظر گرفته نشود، معضلات ناشی از آن می‌تواند برای هر فرد و جامعه‌ای بسیار خطر‌آفرین باشد.

و اگرچه برای این مهم، دخالت همه‌جانبه‌ی دولت‌ها و سازمان‌های ذیربط الزامی است؛ اما در این بین، نهادهای مردمی (خیریه‌ها، اِن,جی,اُ‌ها و …) با پوشش و حمایت کاملا فراگیر از افراد آسیب پذیر و کم برخوردار قادرند در کنار ساز و کارهای دولتی سهم به سزایی در رفع معضلات اقتصادی، فرهنگی و … را ایفا نمایند. و بی شک تلاش‌های دولتی بدون همّت این نهادها و به تنهایی نمی‌تواند در رفع معضل فقر به طور کامل چاره‌ساز باشد.

خیریه انصارالرسول، حامی ایتام و کودکان بی‌سرپرست، روز جهانی خیریه را به تمامی خیرین و خادمینِ بشری تبریک و تهنیت می‌گوید و برای یکایک آنها آرزوی توفیق روزافزون را دارد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید