صداقت در روند عملکردی، خواسته ی بنیادی دیروز و الزام قطعی امروز خیریه انصارالرسول (ص)

صداقت و شفافیت

از دیرباز مؤسسات خیریه با نگاهی خیرخواهانه و بشر دوستانه در جای جای دنیا و عمدتا با نگاه هایی مذهبی تأسیس و راه اندازی می شدند و عموما این مؤسسات در ایفای رسالت خود که همان کمک به نیازمندان است، تا حدی نیز موفق عمل می نمودند. اما با این حال، عمر مفید اکثر مؤسسات در جهان از چند دهه تجاوز نمی کند و غالبا پس از مدتی به دلایلی مختلف، تلاش آنها به پایان رسیده و فعالیتشان متوقف می‌شود.

اگرچه دلایل زیادی می‌تواند در پایان یافتن مسیر یک جریان خیرخواهانه موثر باشد (دلایلی همچون عدم همسویی با جریان های عملیاتی، فکری و …، ضعف در مدیریت، ضعف در کار تیمی، شخص محور بودن و فوت محوریت خیریه، و …)، اما از موارد مهمی که می تواند موجب خلل در روند قوام یک مؤسسه ی خیریه شود، خروج از خط و مشی و چارچوب رسالت خودش است. هر چند درصد بروز این دلیل در قیاس با سایر دلایل و عوامل ناچیز و اندک بوده و می باشد؛ ولی نگاه ویژه و خاص عموم مردم بر مؤسسات خیریه، موجب شده تا جوامع، بروز این دلیل را برنتابند و به هیچ وجه حاضر به پذیرش آن نباشند.

 

صداقت، شفافیت و پاسخگویی کلید اصلی بقای خیریه ها

اگرچه در قوام و ماندگاری خیریه ها شاخص های زیادی همچون سطح پوشش نیازمندان، تعدد مدجویان، گستره ی جغرافیایی و … می‌توانند اثر زیادی بگذارند. اما، شاه کلید اصلی ماندگاری یک مؤسسه (خیریه) به تاییدش از سوی جامعه برمی گردد. و تحقق این موضوع بسیار مهم امکان پذیر نیست، مگر با رعایت مؤلفه هایی که با اعتماد مردمی گره خورده است، مؤلفه هایی همچون: صداقت در عملکرد، شفافیت در فعالیت، پاسخگویی به مطالبات معقول عمومی و قانونی.

بی شک هر چند خیریه ای در اجرای رسالت خود – کمک به نیازمند – بسیار کوشا بوده و به بهترین نحو ممکن عمل کند، اما حساسیتی برای ارائه‌ی گزارشی هرچند کوچک به یاوران خود در این امر بزرگ نداشته باشد؛ روند را برای سلب اعتماد و ایجاد بدبینی و شک هموار خواهد کرد.

 

قدمت مؤسسه خیریه انصارالرسول (ص)، حاصل اعتماد مردمی

در این اثنا، خیریه انصارالرسول (ص) نیز با نظر به اعتماد مردم عزیز (چه در استان کرمان و چه خارج از آن) و لطفی توأم و مداوم که به آن داشته اند، توانسته است مدت تقریبی نیم قرن (قریب به پنج دهه) را با قدرت به خدمت رسانی به ایتام و خانواده ی گرامی آنها بپردازد که این موضوع اول از همراهی همیشگی مردمِ گرامی و خیّر نشأت می گیرد و پس از آن، توجه ویژه ی این خیریه به تلاشِ همیشه صادقانه و همراه با شفافیت در روند خدمت رسانی نیز در این موضوع دخیل و اثرگذار بوده است.

از ابتدا روند خیریه انصارالرسول (ص) همواره به گونه‌ای بوده که خدشه‌ای بر ساحت این خیریه، نام منتسب به حضرت رسول و انصارش، خادمین فعالِ در آن و … وارد نشود و به رغم فراز و نشیب هایی که در برهه های مختلفِ اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و … وجود داشته، به لطف خدا تا به امروز این مهم به خوبی برآورده شده است.

اگرچه تا پیش از این، مؤسسه با روش های سنتی در صدد شفاف سازی عملکرد و ارائه ی صادقانه ی گزارشِ عملکرد خود بوده است؛ اما امروز که دنیایِ بزرگِ فضای مجازی با زندگی انسان ها گرهی تنگاتنگ خورده است، این مؤسسه در تلاش خواهد بود تا این وظیفه ی خطیر را با فضای مجازی گره زده و بدین صورت روند فعالیت شفاف و صادقانه ی خود را با بستر قدرتمند فضای مجازی تسریع بخشیده و تقویت کند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید