برگزاری اولین جلسه پساکرونای شورای فرهنگی

به گزارش خبرنگار موسسه خیریه انصارالرسول (ص)؛ عصر امروز – اول دی ماه ۱۴۰۰ – در محل دفتر مرکزی خیریه انصارالرسول، اولین جلسه رسمیِ حضوری شورای فرهنگیِ این موسسه در دوران پساکرونا برگزار گردید.

 

در این جلسه که با حضور اعضای شورای فرهنگی خیریه (آقایان مستقیمی، اکبری، رحمتیان)، اعضای کمیته مشاوره خیریه (آقایان علیزاده، عسکری)، مسول انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش (آقای فردوسی) و قائم مقام مدیر عامل خیریه (سرکار خانم محمدزاده) صورت پذیرفت؛ به بررسی وضعیت عملکردی شورای فرهنگی در گذشته پرداخته شد و تصمیماتی برای آینده امور فرهنگی خیریه نیز اتخاذ گردید.

 


 

روابط عمومی خیریه انصارالرسول / جلسه‌ی شورای فرهنگی، عصر امروز با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و پس از آن با عرض خیر مقدم آقای مستقیمی مسئول شورای فرهنگی شروع شد؛ و سپس با ارائه گزارش انجام امور فرهنگی در قریب دو دهه ی گذشته توسط آقای جواد اکبری و طرح نقطه نظرات برای بازفعالی این شورا ادامه پیدا کرد.

 

در این جلسه، جواد اکبری با اشاره به اینکه در ایام پیش از کرونا، شورای فرهنگی فعالیت های زیادی داشته، به برشمردن برخی از این فعالیت‌ها پرداخت و افزود: برگزاری کلاس‌های آموزشِ خانواده برای مددجویان، تشکیل کمیته‌های مختلف (اعم از کمیته‌های فرهنگی، دانش آموزشی، کنکور و دانشجویی، ورزشی، مناسبت‌ها، مشاوره، قرآن و نهج‌البلاغه، فنی و حرفه‌ای و …)، ارائه مشاوره برای امور دانش آموزی و دانشجویی (با مواردی همچون برگزاری کلاس‌های جبرانی، تشویق و ترفیع دانش آموزان برتر، تهیه لوازم التحریر برای کلیه دانش آموزان، برگزاری اردوهای درون و برون استانی و …)، تولید مکتوباتِ سلسله‌وار تحت عنوان “گنجینه” و ارائه به مددجویان جهت تشویق و ترغیب ایشان به مطالعه و افزایش آگاهی و … نمونه‌هایی کوچک از دو دهه فعالیت و تلاش این شورا بوده است. که متاسفانه به دلیل شیوع کرونا، مدتی از ادامه باز ماند.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به ضرورت از سرگیری فعالیت‌های حضوری این شورا در کنار سایر فعالیت‌های مجازی قبلی، تصریح کرد: اگرچه شرایط و پروتکل‌های بهداشتی ایجاب می‌کرد تا برای مدتی ادامه‌ی فعالیت حضوری این شورا متوقف شود؛ اما با نظر به بهبود شرایط کنونی و آمادگی بیش از پیش خیریه برای مدیریت و اجرای التزامات بهداشتی، لازم است این فعالیت‌ها از سر گرفته شود تا هم آسیب‌های خانواده‌های بدون سرپرست کاهش یابد و هم آمادگی ایشان برای بهره‌مندی از یک زندگی بهتر افزایش یاید.

 

وی ادامه داد: تجربیاتی که شورای فرهنگی از ارائه آموزش‌های مددجویان و خانواده‌های ایشان به طرق مختلف، برگزاری‌ کلاس‌هایی در مدارس در 12 منطقه جغرافیایی شهر (متناسب با موقعیت اسکان مددجویان)، برگزاری جلسات مناسبت‌های مذهبیِ در طول هر سال با حضور مددجویان و ده‌ها فعالیت دیگر به دست آمده و نتایج حاصل از این تجربیات، حاکی از این است که جبران خلاءهای خانواده‌های بی‌سرپرست و ایتام توسط این چنین فعالیت‌هایی، امری کاملا ضروری است که نباید از آن غافل شد.

 

گفتنی است این جلسه، با بیان نظرات و پیشنهادات سایر حضار در جهت ارتقاء کلاس ها و دوره‌های مدنظر و همچنین بیان دیگاه‌های آقایان علیزاده و عسکری به منظور فعال‌سازی مجدد واحد مشاوره ادامه پیدا کرد و در پایان نیز جمع‌بندی مسائل با نقطه نظرات سرکار خانم محمد‌زاده تجمیع  شده و خاتمه پیدا کرد؛ که مقرر شد موارد زیر برای احیا و فعالیت مجدد شورای فرهنگی خیریه، اجرایی گردد:

  • مقرر شد جلسات شورا هر پنج‌شنبه برگزار گردد تا هم تداومی بر روند نظارتی کار باشد و هم به بهبود کیفیت کار بیافزاید.
  • مقرر شد با همکاری آقای فردوسی و هماهنگی وی با نواحی آموزش و پرورش، نسبت به معرفی 10 نفر از علاقه‌مندان از بین مدرسینِ منتخب آموزش خانواده به شورای فرهنگی خیریه معرفی، و  واحد فرهنگی نسبت به جلسه‌ی توجیهی ایشان، اقدام به عمل آید.
  • مقرر شد کلاس‌های آموزش مددجویان ایتام همه روزه در دو محل دفتر مرکزی و دفتر میدان علی‌بن‌ابیطالب (فابریک) برگزار گردد؛ و زمان‌بندی کلاس‌ها، به منظور سهولت در رفت و آمدها، از ساعت 8 تا 9.5 صبح‌ها و دقیقا قبل از زمان دریافت سهمیه‌های ماهیانه خانواده ها باشد.
  • مقرر شد فعالیت 4 نفر از طلاب خانم از حوزه‌های علمیه برای آموزش احکام و مسائل دینیِ مددجویان مجددا از سر گرفته شود و از توامندی ایشان در کلاس‌های فوق‌الذکر نیز بهر گرفته شود.
  • همچنین مقرر شد امور مشاوره با حضور روزانه یک مشاورِ خانم و یک مشاورِ آقا در محل واحد مشاوره‌ی خیریه شروع به کار کند؛ و در صورت نیاز برای مشاوره‌های تخصصی‌، با هماهنگی فعلی خیریه با آموزش و پرورش نسبت به تسلیم معرفی‌نامه به واحد مشاوره تخصصی آن اداره کل، این امر به صورت رایگان برای نیازمندان به مشاوره محقق گردد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید