کمک کردن به دیگران چه فواید و روش هایی دارد؟

روش های کمک

اگرچه امروزه اکثر مردم کمک به همنوع را یک شیوه‌ی اخلاقی، پسندیده و مورد تایید قلمداد می‌کنند، اما برخی از آنها درک درستی نسبت به این کمک‌ها و فایده‌ای که بر زندگی شخصی خودشان و یا اجتماع اطرافشان مترتب می‌شود ندارند. از همین رو، گاه شاهد آن هستیم که در روند خیررسانی به سایرین، رفتارهایی ضد و نقیض نیز از خیّر بروز پیدا می کند (هر چند این روند اندک می باشد).

از همین رو، برای هر یک از ما لازم است تا با آشنایی با فواید و آثار فردی و اجتماعی که خیررسانی به همراه دارد، هم درک خود را نسبت به این موضوع ارتقاء دهیم و هم با حصول این درک، بر کیفیت کار خود در امر خیررسانی بیافزاییم؛ در این مطلب به تعدادی از فواید و آثار کمک به نیازمندان اشاره شده است ….  حالا چطور میتوانم به دیگران کمک کنم

 

فواید معنوی کمک کردن به افراد نیازمند

1- براورده شدن نیاز های ما و رسیدن به بهشتِ برین

پیامبر (ص) در این باره می‌فرمایند: «مَن قضی لمؤمنٍ حاجةً قضی اللّه ُ لَهُ حوائجَ کَثیرَةً أدْناهُنَّ الجَنّةُ؛ هر کس یک نیاز را از مؤمنی برطرف سازد، خداوند نیازهای فراوان او را روا سازد که کمترین آن‌ها بهشت است.

 

2- تجارت

امیرمومنان (ع) می‌فرمایند: «إذَا أَمْلَقْتُمْ فَتَاجِرُوا اللّهَ بِالصَّدَقَةِ؛ هر زمان فقیر شدید، با خداوند از طریق صدقه دادن (در راه او تجارت (پرسود) کنید.
همچنین در تایید حرف امیرمومنان (ع)، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید «مَنْ ذَا الَّذِی یُقْرِضُ اللهَ قَرْضآ حَسَنآ فَیُضَاعِفَهُ لَهُ وَ لَهُ أَجْرٌ کَرِیمٌ» کیست که به خدا وام نیکو دهد (و از اموالی که به او ارزانی داشته انفاق کند) تا خداوند آن را برای او چندین برابر کند؟ و برای او پاداش پر ارزشی است.

 

3- رفع بلا

امیرمومنان (ع) در این خصوص نیز می‌فرمایند: «اسْتَنْزِلُوا الرِّزْقَ بِالصَّدَقَةِ؛ روزی را به‌وسیله صدقه بر خود فرود آورید» و این نکته که کمک کردن فقط انفاق یا خمس یا امثال این موارد نیست، بلکه کمک کردن می‌تواند اشتراک‌گذاری وقت یا دانش و یا چیز غیرمادی دیگری باشد.

 

فواید انسانی کمک کردن به افراد نیازمند

1- کمک کردن به دیگران حس خوبی دارد و به ما اعتماد به نفس می‌دهد

برخی شواهد نشان می‌دهد که هنگامی که به دیگران کمک می‌کنید، می تواند تغییرات فیزیولوژیکی مغز مرتبط با خوشبختی را تقویت کند و این احساس خوب باعث میشود در بقیۀ جنبه های زندگی با حس بهتری قدم بردارید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 

2- کمک کردن به دیگران مسری است

یک مطالعه نشان داده است که وقتی کسی کار سخاوتمندانه انجام میدهد افراد دیگر پس از دیدن این کار ترغیب میشوند که این کارا آن ها هم انجام دهند در نتیجه این کار میتواند به ده ها نفر دیگر سرایت کند و در دیگران هم باعث ایجاد انگیزه به کمک کردن در بقیه می‌شوند.

 

3- با کمک کردن به دیگران احساس خوشبختی کنید

وقتی به دیگران کمک کنید تاثیر مثبت دریافت میکنید . کمک کردن شما مخصوصا به افرادی که موقعیت مالی خوبی ندارد (ایتام و …) باعث میشود لحضه ای به نداشته هایتان فکر نکنید و احساس خوشبختی کنید در نتیجه باعث کاهش اضطراب می‌شود.

 

4- ریشه کن شدن فاصله طبقاتی

كمك به ديگران در قالب های مختلفی چون انفاق، بخشش، وام قرض الحسنه و خدمات علمی، مشورتی، قلمی، عمرانی و… به ریشه کن شدن این موضوع مهم کمک میکنه . چرا ما کمک نکنیم تا این فاصله کم و کم تر شود.

 

حالا چطور می‌توانم به دیگران کمک کنم؟

1- به اشتراک گذاشتن دانش

یکی از ساده ترین راه ها برای کمک به دیگران به اشتراک گذاشتن دانش خود است. برای تدریس لازم نیست کلاس برگزار کنید . هر روز فرصتی برای آموزش شخصی در زمینه تخصص شما وجود دارد و میتوانید با اموزش انلاین هم به دیگران کمک کنید .

 

2- منابع خود را به اشتراک بگذارید یا از یک فرصت ان ها را با خبر کنید

هر منبعی در هر حوضه ای میتواند برای کسی مورد نیاز باید از منبع سرمایه گذاری تا منابع آموزشی و … . شما میتوانید با معرفی و متطل کردن انسان ها به هم کمک کنید و حتی وقتی کسی را از یک فرصت مطلع میکنید دارید همان کار زیبای کمک کردن به دیگران را انجام میدهید.

 

3- بازخورد شفاف به آنها بدهید

بازخورد شفاف می تواند سخت باشد زیرا برخی از افراد انتقاد سازنده را به خوبی نمی پذیرند. ولی در کل کفتن حقایق و بازخورد شفاف دادن همیشه مفید است.

 

4- وقت و توان خود را داوطلب در راه خیر صرف کنید

کاهی این وقت و توان میتواند کمک کردن در انجام کاری برای کسی باشد . کاهی این کمک میتواند در راه خدا برای بنده خدا باشد در هر دو صورت شما کار شایسته ای انجام داده اید. ما در خیریه انصار رسول (ع) از افراد داوطلب در جایگاه های مختلف استفاده میکنیم چه کمکی بهتر از صرف وقت و کمک کردن به افراد یتیم جامعه.

 

5- هدیه دادن

در جامعه امروز ما که اختلاف طبقاتی موج میزند هدیه دادن به افراد نیازمند از واجبات است زیرا الان خیلی از همشهری های ما شاید خانه برای زندگی و نانی برای خوردن یا …. را نداشته باشند. همیشه هدیه دادن پول نیست . گاهی هدیه وسیله ای که نیاز ندارید هستش. که ما در خیریه انصار رسول برای براورده کردن نیاز های قشر تهی دست جامعه نیازمند همراهی شما هستیم. با کمک به انصار دل یتیمی را خوشحال کنید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید